Jak wybrać ergonomiczne krzesło ?

W 2019 liczba pracowników biurowych w Polsce wynosiła ponad 5 milionów, z roku na rok liczba ta coraz bardziej wzrasta. Mimo to wiele biur w żaden sposób nie dba o swojego pracownika, nie zapewniając mu przystosowanego do wielogodzinnej pracy biurka oraz krzesła, co może powodować u pracownika choroby kręgosłupa czy nadgarstków. Poniżej dowiecie się czym jest ergonomiczne biurko i jak wpływa ono na zdrowie waszego pracownika.

Czym jest ergonomiczne biurko?

Ergonomiczne biurko jest niczym innym jak biurkiem przystosowanym do budowy naszego kręgosłupa. Cechuje się ono odpowiednią wysokością oraz pochyleniem tak, aby nasza miednica mogła zostać odpowiednio ułożona, bowiem to ona odpowiada za ułożenie całego kręgosłupa. W celu zmniejszenia ryzyka wyżej wspomnianych chorób powinniśmy się również zaopatrzyć w przystosowane krzesło, które razem z biurkiem będą tworzyć dla nas poduszkę bezpieczeństwa. Jak wyliczają specjaliści, kręgosłup podczas siedzenia w źle dobranych meblach jest obciążony nawet 180 kilogramami. Wielogodzinne siedzenie może zatem spowodować nieodwracalne choroby – nawet skoliozę. Najlepszym przykładem złej kompatybilności jest szkoła, gdzie pomimo możliwości dostosowania wysokości ławek uczniowie mają problem z wytrzymaniem 45 minut w sztywnych i niewygodnych dla nich krzesłach.

Jak zatem wybrać ergonomiczne biurko?

Biurko ergonomiczne powinno cechować się przede wszystkim możliwością regulacji wysokości oraz regulacji pochylenia blatu. Powinno również posiadać duży blat, na którym znajdzie się miejsce na nasze nadgarstki. Jego budowa powinna cechować się otwartością i możliwością personalizacji pod użytkownika. Biurko zatem nie powinno być zabudowane dodatkowymi szufladami lub szafkami. W celu zwiększenia skuteczności ochronny naszego zdrowia powinniśmy poszukiwać biurka, które będzie kompatybilne również z posiadanym krzesłem. Jeżeli w waszych biurach znaleźć można stare, wieloletnie wytarte krzesła to zalecamy zaopatrzyć się w nowoczesne modele z prostymi mechanizmami, pozwalającymi na wielogodzinną pracę bez szukania wygodnej pozycji. Przy wyborze kolejnego biurka z krzesłem kieruj się swoim zdrowiem, w końcu masz je tylko jedno!

Autor

  • Doradca finansowy, a także miłośniczka podróży i dobrej kuchni. Lubi zwiedzać stolice europejskich krajów oraz większe miasta. Czasami pozwala sobie na chwilę rozkosznego leniuchowania.

2 komentarze

  • Każda osoba przesiadująca długo przed komputerem powinna zainwestować w dobre biurko i krzesło. Przede wszystkim powinny być one wygodne i ułatwiać długą pracę.

  • Nie ma co ryzykować bólem kręgosłupa. Bez dobrego fotela można dostać nawet zwyrodnienie.

Możliwość komentowania została wyłączona.